Klub „Anna”

Olimpiady Specjalne to międzynarodowa organizacja zapewniająca osobom z niepełnosprawnością intelektualną całoroczny cykl treningów i zawodów w różnych dyscyplinach sportu. Idea Olimpiad Specjalnych dotarła do naszego kraju w latach osiemdziesiątych XX wieku . Przyjęta została z wielkim entuzjazmem , zwłaszcza przez ludzi na co dzień  pracujących z osobami z niepełnosprawnością intelektualną. Ruch bardzo szybko zyskał uznanie władz oświatowych i sportowych, zdobył również sympatię wpływowych osób ze świata polityki, biznesu i sfer artystycznych.

W naszym Domu działa Klub Anna Olimpiady Specjalne Polska, który zrzesza ponad 150 zawodników i 20 pracowników/wolontariuszy, którzy czynnie angażują się w działalność statutową. Główne dyscypliny sportu w które angażują się  nasi podopieczni to: lekkoatletyka, bowling. bocce, piłka nożna, trójbój siłowy, tenis stołowy, narciarstwo biegowe i badminton. Prowadzimy również Program Treningu Aktywności Motorycznej (MATP) skierowany dla osób ze sprzężoną niepełnosprawnością intelektualną i fizyczną, Umożliwiając i im tym samym przeżywanie radości, poczucie dumy ze swoich osiągnięć, rozwijanie potencjalnych możliwości i talentów.

Rokrocznie organizujemy wiele zajęć treningowych i imprez sportowych w różnych dyscyplinach o różnej skali i wielkości na terenie Dolnego Śląska, w tym na terenie powiatu legnickiego i Legnicy.

Podsumowaniem całorocznej pracy na zajęciach są wyjazdy na zawody ogólnopolskie i międzynarodowe gdzie nasi zawodnicy odnoszą znaczące sukcesy promując jednocześnie dom jak i powiat legnicki .Każdy zawodnik poprzez uczestnictwo w proponowanych przez zespól Rekreacji i Sportu zajęciach ma szansę na prezentację swoich możliwości i talentów.

Dzięki Olimpiado Specjalnym osoby z niepełnosprawnością intelektualną są bohaterami sportowych zmagań otrzymują brawa, medale, nagrody. Wygrywają wszyscy – bo choć na mecie ktoś inny był pierwszy , to jednak każdy z nich pokonał własne słabości .